علایم اولیه روماتیسم مفصلی

0
6

روماتیسم مفصلی چیست ؟

آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خود ایمنی است که باعث التهاب مزمن مفاصل می شود. معمولاً در هر دو طرف بدن ، که طی یک دوره از هفته ها یا ماه ها پیشرفت می کند ، RA به آرامی شروع می شود.

علائم این بیماری مزمن در افراد مختلف متفاوت است و روز به روز تغییر می کند. دوره های علائم RA را شعله ور می نامند و دوره های غیرفعال ، هنگامی که علائم کمتر ظاهر می شوند ، بهبودی نامیده می شوند.

علایم اولیه بیماری روماتیسم مفصلی چیست ؟

 1. ضعف و خستگی
 2. سفتی صبحگاهی مفاصل
 3. سفتی و سختی مفاصل
 4. درد مفاصل
 5. تورم جزیی مفاصل
 6. تب
 7. بی حسی و گزگز
 8. کاهش قدرت حرکتی
 9. علایم دیگر

ضعف و خستگی :

ممکن است قبل از آشکار شدن علائم دیگر ، به طور غیرمعمول خستگی زیادی داشته باشید. خستگی می تواند قبل از شروع علائم دیگر از هفته ها یا ماه های قبل تر ظاهر شود. ممکن است از هفته به هفته یا روز به روز کم یا زیاد شود. خستگی بعضی اوقات با احساس سلامت کلی یا حتی افسردگی همراه است.

سفتی صبحگاهی مفاصل

سفتی صبحگاهی اغلب نشانه اولیه آرتریت است. سفتی که چند دقیقه طول می کشد معمولاً نشانه ای از نوعی آرتروز است که می تواند به مرور زمان و بدون درمان مناسب بدتر شود.

سفتی که چند ساعت طول می کشد ، عموماً نشانه آرتریت التهابی است و نمونه ای از RA است. همچنین ممکن است بعد از هر دوره عدم تحرک طولانی مدت مانند خوابیدن یا نشستن ، دچار سفتی شوید.

سفتی و سختی مفاصل :

سفتی در یک یا چند مفاصل کوچکتر نشانه اولیه RA است.که می تواند در هر زمان از روز اتفاق بیفتد ، خواه فعالیت داشته باشید یا فعالیتی نداشته باشید. به طور معمول ، ابتدا سفتی در مفاصل دست ها شروع می شود. معمولاً به آرامی اشکارتر می شود ، اگرچه می تواند به طور ناگهانی ظاهر شود و در طول یک یا دو روز بر روی مفاصل متعدد تأثیر بگذارد.

درد مفاصل :

سفتی مفصل اغلب با حساسیت یا درد در حین حرکت یا هنگام استراحت ظاهر می شود. این سفتی هر دو طرف بدن را به یک اندازه تحت تأثیر قرار می دهد.

در اوایل بروز علایم RA ، شایع ترین محل بروز درد انگشتان دست و مچ هستند. همچنین ممکن است در زانوها ، پاها ، مچ پا یا شانه درد را تجربه کنید.

تورم جزیی مفاصل :

التهاب ملایم مفاصل در اوایل بروز بیماری عادی است و باعث می شود مفاصل بزرگتر از حد نرمال ظاهر شود. این تورم معمولاً با گرم شدن مفاصل همراه است.

داغ شدن مفاصل نیز می تواند از چند روز تا چند هفته به طول انجامد و انتظار می رود با گذشت زمان این الگوی افزایش یابد.

تب :

تب ، هنگامی که با علائم دیگری مانند درد مفاصل و التهاب همراه باشد ، تب کم درجه ممکن است علامت هشدار دهنده ابتلا به بیماری RA باشد. با این وجود ، تب بالاتر ازد 38 درجه سانتیگراد احتمالاً نشانه برخی از انواع دیگر بیماری یا عفونت است.

بی حسی و گزگز :

التهاب تاندون ها می تواند بر اعصاب شما فشار وارد کند. و در نتیجه ممکن است باعث بی حسی ، سوزن سوزن شدن یا احساس سوزش در دستان شما شود که به آن سندرم تونل کارپال گفته می شود . مفاصل دست یا پاهای شما حتی ممکن است ایجاد صدای صدمه یا ترک خوردگی کنند زیرا غضروف آسیب دیده است.

کاهش قدرت حرکتی :

التهاب در مفاصل شما می تواند باعث شود تاندون ها و رباط ها ناپایدار شده یا تغییر شکل پیدا کنند. با پیشرفت بیماری ، ممکن است قادر به خم شدن یا صاف کردن مفاصل خود نباشید.

اگرچه کاهش قدرت حرکتی تحت تأثیر درد است اما انجام ورزش های منظم و ملایم بسیار مهم است.

سایر علائم اولیه آرتریت روماتوئید : (روماتیسم مفصلی)

در مراحل اولیه RA ، ممکن است علائم مختلفی از جمله:

 • ضعف عمومی یا احساس ضعف
 • دهان خشک
 • چشم های خشک ، خارش دار یا ملتهب
 • ترشحات چشم
 • بیخوابی یا سخت شدن خوابیدن
 • درد قفسه سینه هنگام نفس کشیدن
 • برجستگی های سخت بافتی در زیر پوست روی بازوها
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن

را نیز تجربه کنید . در صورت تجربه برخی از علائم اولیه RA ، به پزشک خود مراجعه کنید.