کاوشگر فیلای مولکول‌های آلی کشف کرد!

0
145
ایران اکازیون:مهمترین ماموریت فیلای، جستجوی حیات بر سطح دنباله دار بود. این کاوشگر قبل از به خواب رفتن در ساعات اولیه ۱۵ نوامبر ۲۰۱۴،آزمایشاتی روی دنباله دار انجام داد و به زمین مخابره کرد. محققان آژانس فضایی اروپا اعلام کردند، فیلای موفق به کشف مولکول‌های آلی به عنوان ابتدایی‌ترین ساختارهای سازنده حیات در دنباله‌دار شده است.

ابزارهایی که فیلای با آن دنباله دار را آنالیز کرد.
ابزارهایی که فیلای با آن دنباله دار را آنالیز کرد.

به گزارش بیگ بنگ، این اطلاعات تنها با ۶۰ ساعت شارژ باتری این کاوشگر و کار بر سطح دنباله دار چریوموف بدست آمده است. این کاوشکر با استفاده از ابزارهای نصب شده روی فیلای این مولکول ها را پس از ارزیابی ترکیبات موجود در جو بسیار رقیق اطراف دنباله دار ردیابی کرد. نتایج اولیه از ابزاری بنام موپوس نشان می دهد که لایه ای از غبار به ضخامت ده تا بیست سانتی متر سطح یخی خیلی سفت دنباله دار را پوشانده است. دو ابزار دیگر فعالیت تبخیری کم و مقدار زیادی از یخ آب را در زیر کاوشگر اندازه گیری کرده اند، دمای محل استقرار این کاوشگر نیز  ۱۵۳- درجه ثبت شده است.

یک ترکیب آلی، چیزی است که مولکول هایش حاوی اتم کربن به عنوان عنصر پایه حیات روی زمین باشد. دانشمندان در حال آنالیز داده ها هستند تا ببینند کاوشگر فیلای چه ترکیبات آلی ساده­ ای مثل متان یا متانول یا ترکیبات پیچیده تری مثل اسیدهای آمینه (بلوک­های سازنده پروتئین ها) را کشف کرده است. البته یک دریل روی فیلای موادی از سطح سخت دنباله دار را برداشت کرده است، اما داده های مولکول های آلی از آزمایش هایی به دست آمده است که به طور کامل آنالیز شده اند.

rosetta-lander-lrg

استفان اُلامک مدیر پرواز ماموریت روزتا اعلام کرد که در حال حاضر ارتباط با فیلای بر قرار نمی باشد اما ماموریت فیلای بهار آینده از سر گرفته می شود هنگامی که زاویه خورشید در آسمان طوری است که بهتر می تواند انرژی را به پنل های خورشیدی فیلای برای شارژ مجدد انتقال دهد. وی اعلام کرد یکی دیگر از مزیت های محل فرود فیلای این است که با نزدیک شدن این دنباله دار به خورشید بیش از حد گرم نمی شود. وی ادامه داد در تابستان سال آینده نیز احتمال دارد با بالا رفتن دمای دنباله‌دار امکان شارژ دوباره باتری فرودگر فراهم شود. با این حال، مدارگرد روزتا به پروازهایش بر فراز دنباله‌دار برای دریافت‌کردن هر نوع سیگنالی از فرودگر هنگام بیدارباش آن از خواب زمستانی ادامه خواهد داد.

نویسنده و ترجمه: سمیر الله وردی- بیگ بنگ

منابع بیشتر:universetoday, esa.rosetta , philae , BBC

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA